Szyny starego kozła oporowego ze stacji Kielce Herbskie

Początki stacji Kielce Herbskie związane są z budową szerokotorowej linii kolejowej, która połączyła Częstochowę Stradom z Kielcami. Miało to miejsce - niedługo przed wybuchem I Wojny Światowej - w 1911 roku. Niestety, ale z okresu międzywojennego i z okresu zaborów nie zachowały się żadne zdjęcia prezentujące teren stacji Kielce Herbskie. W każdym razie nie mam do nich dostępu i o takich nie słyszałem, co oczywiście nie oznacza, że takich zdjęć nie ma. Starych, pożółkłych zdjęć może już nie ma, ale wokół stacji Kielce Herbskie zachowało się kilka budynków, które zostały wybudowane w okresie, gdy była uruchamiana stacja Kielce Herbskie.


Czy zachowały się szyny z okresu, gdy linia kolejowa na terenie kieleckich Herb była jeszcze szerokotorowa? To pytanie dla kolejowych archeologów, bo na powierzchni terenu, wokół stacji takich szyn nie znajdziemy ... chyba, że ... takie szyny znalazłem w okolicy, gdzie w okresie międzywojennym funkcjonował dworzec kolejowy Kielce Herbskie (przy ulicy Częstochowskiej).

W pobliżu pętli autobusowej przy ulicy Częstochowskiej można (jeszcze) zobaczyć pozostałości po dawnym koźle oporowych w postaci kilku szyn. Niestety, ale na mocno skorodowanych powierzchniowo szynach nie widać żadnych cech. Trudno więc określić z jakiego okresu i z jakiej walcowni pochodzą te szyny. Ten teren w najbliższej przyszłości nie będzie zabudowany (?), więc szyny pozostaną w tym miejscu przez wiele, wiele lat.



____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 10/2019
 / zdjęcia z 31 października 2018 roku /

Komentarze