Ogrodzenie z szyn kolejowych na stacji Kielce Herbskie

Na placu ładunkowym, przy ulicy Towarowej na stacji Kielce Herbskie zostały kiedyś wbite w ziemię szyny kolejowe. Ponieważ niektóre z szyn w dalszym ciągu połączone są łańcuchem, więc może to wskazywać, że wybudowano tutaj ogrodzenie. Przy bliższym przyjrzeniu się szynom okazało się, że tylko na jednej z szyn zachował się fragment cechowania ... K 88 II S49 ㄇ 一

Cecha z tej jednej szyna wiele wyjaśniła. To szyna typu S49, która została wyprodukowana w lutym 1988 roku przez Hutę Kościuszko. Jak na szynę kolejową jest więc stosunkowo młoda. Zapewne na słupki zostały użyte fragmenty szyn, które pozostały jako odrzuty z poprzycinanych szyn, które zwykle powstają w trakcie wymiany szyn w torowisku. Świadczyć o tym może stan techniczny wielu wbudowanych w tym miejscu szyn, które wyglądają podobnie - bez śladów ich używania na torze. Ogrodzenie z szyn powstało więc w tym miejscu po 1988  roku.

Pełna cecha prezentowanej na zdjęciu szyny z Huty Kościuszko:  ⟶ HK 88 II S49 ㄇ 一 

Szyna została wykonana w procesie martenowskim (). Jest to szyna zaliczana do kategorii szyn o normalnej jakości stali () o Rm=710 MPa (72 KG/mm2) - PN-80/H-93421. 

| zdjęcia z 18 maja 2019 roku |

____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 6/2021

Komentarze