Warszawa Wawer. Р.Б.М.О. - szyna z Kolei Jabłonowskiej? cz. 1

Na stacji Warszawa Wawer, wzdłuż budynku byłego dworca, ustawiono dziesiątki lat tremu ogrodzenie z siatki ogrodzeniowej, którego słupki stanowią stare szyny, w większości wąskotorowe. Ogrodzenie - usytuowane tuż przy torze nr 1 linii kolejowej 7 - znajduje się w fatalnym stanie technicznym. W wielu miejscach siatka jest rozerwana.


Szyny pochodzą od różnych producentów, o czym świadczą cechy, które można zobaczyć na co najmniej połowie z tych szyn. Szyn (słupków) jest około 30 sztuk, a ogrodzenie ciągnie się na długości ponad 100 metrów. Co ciekawe, ogrodzenie znajduje się w odległości około 100 -150 metrów od miejsca, gdzie jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku był ułożony wąskotorowy tor Kolei Jabłonowskiej. Czy z tego faktu można wysnuć wniosek, że szyny pochodzą z Kolej Jabłonowskiej?


Przyjrzyjmy się tym szynom, gdy jeszcze jest czas, bo wszystko wskazuje na to, że za kilka lat szyny "znikną" z tego miejsca i wrócą tam, skąd rozpoczęły blisko, a niektóre ponad ... 100 letnią wędrówkę po kolejowych szlakach. 


Na początek szyna znajdująca się na południowym krańcu ogrodzenia. Szyna ma wymiary (wg pomiaru): wysokość: 89,1 - 89-15 mm, szerokość stopki: 71 mm, szerokość główki: 38,2 mm. Na szynie widoczna jest cecha:   Р.Б.М.О.  1908. O ile nazwa Р.Б.М.О.  jest bardzo wyraźna, to w przypadku roku produkcji można mieć pewne wątpliwości.

Р.Б.М.О. - Русско-Бельгийское Mеталлургическое Oбщество (Rosyjsko-Belgijskie Towarzystwo Metalurgiczne). Zakład znajdował się w Енакиево (Jenakijewe – miasto na Ukrainie, w obwodzie donieckim, w środkowej części Donieckiego Zagłębia Węglowego). Rząd Imperium Rosyjskiego zatwierdził statut Rosyjsko-Belgijskiego Towarzystwa Metalurgicznego
2 czerwca 1895 roku.

więcej informacji na temat
Р.Б.М.О.:
[1]. Енакиевский металлургический завод
[2]. Дореволюционная история ЕМЗ (история Р.Б.М.О.)





/ zdjęcia z 28 lipca 2019 roku /

Komentarze